25 tisíc lidí se zúčastnilo festivalu Prague Pride 2021. Tohle tam zažili!

25 tisíc lidí se zúčastnilo festivalu Prague Pride 2021. Tohle tam zažili!

Festival Prague Pride je pro mnoho českých LGBT+ lidí jediným týdnem v roce, kdy mohou naplno zažít pocit sounáležitosti. Zrealizovat tento týden bereme jako naše poslání, a jsme rádi, že se nám to letos podařilo i přes ztížené organizační podmínky, které stále trvající covidová krize přináší.

Bez kompromisů se to neobešlo – již podruhé byl zrušen tradiční průvod Prahou a návštěvníci*ce festivalu se museli u vstupu na každou akci prokázat negativním testem z odběrového místa, nebo potvrzením o ukončené vakcinaci či o prodělaném covidu v posledních 180 dnech. I přes tato přísná pravudla navštívilo festival 25 tisíc lidí, z čehož máme ohromnou radost!

Znovu jsme tak ukázali, že festival není jen průvod, jak se občas z médií může zdát, ale že jde o celý týden duhových akcí s bohatým programemzaměřeným na zábavu, kulturu a setkávání, ale také vzdělávání a osvětu. Hlavním tématem letošního ročníku byl coming out. Festival letos probíhal na třech místech v Praze. Centrem dění byla už tradičně Pride Village na Střeleckém ostrově. Poklidnější atmosféra panovala v Pride House, který byl letos poprvé v Kasárnách Karlín. V Pride Life v budově Života 90 proběhla řada vzdělávacího a osvětového programu, a také akcí zaměřených na LGBT+ seniory a seniorky.

Podstatná část festivalu byla ve znamení zábavy a party. V rámci festivalu vystoupili umělci a umělkyně rozličných žánrů, ať už šlo o hudebníky a hudebnice, drag queens a travesti umělkyně, DJs nebo komiky a komičky. Velký zájem vyvolala opera Traviata v queer provedení Run Operun, která proběhla “na Stalinu” u Pražského metronomu na Letné. V rámci festivalu proběhlo i několik výstav, ať už šlo o již 4. ročník výstavy mladých moravských umělců Hanácké teplé salón, výstavu umělce Jevgenije Fikse v Artivist Lab, nebo vzdělávací výstavu Od císaře k soudruhovi, která představila 10 životních příběhů známých i neznámých osobností české historie – bojovnice za emancipaci, první političky a prvorepublikové LGBT+ aktivisty*ky.

Každoročně oblíbené jsou i pikniky zaměřené na setkávání specifických skupin lidí celého spektra LGBT+, a jinak tomu nebylo ani letos. Svůj piknik měli například lidé asexuální orientace, mladí queer a trans lidé do 21 let nebo lidé, kteří se identifikují jako medvědi. Úspěch sklidily také sportovní lekce Les Mills, i sportovní program zaměřený na běh, cvičení a jógu od adidas.

Hned na dvou festivalových místech bylo možné nechat se bezplatně otestovat na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C ve stáncích ČSAP, a této možnosti využilo celkem 1272 lidí. Vysoký zájem byl letos i o diskuzi Život s HIV, kde se otevřeně hovořilo o tom, co život s obávaným virem v dnešní době obnáší. Na téma prevence proběhla zajímavá debata Vše, co jste chtěli vědět o chemsexu, ale báli jste se zeptat, kde drag queen La Cuntessa zábavnou formou vzdělávala o rizicích sexu kombinovaného s užíváním drog, o prevenci přenosu pohlavních chorob, a společně s lékařem Michalem Skurákem a psycholožkou Xenií Uholyevou zodpověděli otázky publika. Po celý týden byly na festivalových místech kondomy Primeros k rozebrání zdarma.

Dalším z témat, která se do letošního ročníku promítla, byla udržitelnost. Proběhlo několik workshopů o recyklaci, upcyklaci, ekologii, udržitelné módě a šetrném životním stylu. V rámci celého festivalu jsme s iniciativou Každá plechovka se počítá třídili plech, který by jinak zbytečně skončil na skládce.

Festival Prague Pride je určen i pro rodiny s dětmi – a jako každý rok, i letos byl jeden den z týdne vyhrazen pro dětský program, kde drag queens četly dětem pohádky, romský spolek Ara Art předvedl divadelně hudební představení a vše bylo zakončeno cirkusovým workshopem.

V Pride Life v Životě 90 probíhaly mimo jiné mezigenerační svačiny, kde se setkaly různé generace LGBT+ lidí a povídali si o rozdílných zkušenostech, které jim životy v různých dekádách přinesly.

Za zmínku stojí i premiéra nového dokumentárního filmu Barbory Chalupové Zákon lásky, která v rámci festivalu proběhla. Snímek mapuje zákulisí prosazení manželství pro všechny. Mimo to proběhla v Pride House řada další projekcí queer fimů z festivalu Mezipatra.

Pro všechny, co se z jakéhokoliv důvodu nemohli zúčastnit festivalu na vlastní kůži, tady byl online program Pride Stream. V rámci něj proběhlo několik zajímavých debat, jako například Tichý coming out, tlumočená beseda v češtině a českém znakovém jazyce o coming outu LGBT+ neslyšících. Pride Stream vyvrcholil sobotním streamem s živými vstupy z venues a soutěží s prvky talkshow, kde hosté i sledující odpovídali na otázky z queer historie. Pride Streamy sledovalo online celkem 10 tisíc uživatelů, a sobotní Pride Stream bylo možné sledovat i hromadně v rámci projekce v Pride House.

 

Všechny fotky z festivalu Prague Pride najdete ve fotogalerii. Příští festival Prague Pride proběhne 8. až 14. srpna 2022. Pokud chcete znát všechny novinky, sledujte už teď naši událost na Facebooku!