LGBT+ témata u nás a v zahraničí

LGBT+ témata u nás a v zahraničí

Prague Pride není jen festival, to už všichni ví. Při práci na různých projektech se snažíme zlepšovat situaci LGBT+ lidí u nás, a proto je pro nás důležité čerpat inspiraci také z toho, co se děje za našimi hranicemi. Několik takových inspiračních příležitostí se nám naskytlo během tohoto léta a podzimu. 

 

WorldPride ve státní správě

Spolupráce s veřejnými institucemi na zlepšování kvality života LGBT+ lidí nás dlouhodobě zajímá. Proto jsem se spolu s Davidem Pospíšilem, ředitelem odboru sociálních služeb a sociální práce na Ministerstvu práce a sociálních věci, vypravili do Kodaně na WorldPride. Naším cílem bylo zjistit, jakým způsobem jsou zde naplňována lidských práv a odstraňovány předsudky a diskriminace. Ocitli jsme se v zemi, ve které pomalu v každé druhé reklamě vystupuje stejnopohlavní pár, na většině úřadů vlají duhové vlajky a veřejné instituce nezapomínají na duhové rodiny. Největším překvapením pro nás byl ale přístup politické reprezentace, včetně premiérky země, která šla v čele duhového průvodu městem. „Můj odbor se v současné době intenzivně zabývá otázkou poskytování sociálních služeb LGBTQ+ osobám, naplňováním lidských práv a odstraňování předsudků či diskriminací. Tento pozitivní zážitek a vědomí, že je to možné, si ponesu až do konce života.“, shrnuje David Pospíšil. 

 

Spolupráce s veřejnými institucemi

Podobně pozitivní zážitky si odnášíme i ze studijní cesty do Lublaně, kde jsme mimo jiné měli možnost seznámit se s prací radnice města Lublaň na integraci LGBT+ lidí a vytváření kvalitní sítě služeb. Samotný úřad zde například uděluje certifikáty LGBT+ friendly míst, o které se můžou ucházet různé podniky či organizace. Existence těchto certifikátů je součástí LGBT+ strategie, kterou má město zpracovanou a usiluje o její naplňování. 

Součástí této strategie je pak i podpora LGBT+ organizací a spolků, které jsme také navštívili. Nejvíce překvapivý pro nás byl důraz, který místní organizace kladou na vytváření komunity. Jejich komunitní centra pro nás byla velkou inspirací při plánování našeho pražského LGBT+ komunitního centra, jehož otevření plánujeme na prosinec letošního roku. 

 

Inspirace, kterou předáváme

Podobně jako jsme si my přidali v Kodani, se podle všeho cítili návštěvníci*ce Prague Pride z východní Evropy, které jsme pozvali na mezinárodní setkání. Jak uvádí Wojtek Szajna z Polské organizace Kultura Rownosci, „Hned po příjezdu jsem uviděl spoustu lidí s duhovými odznaky a okamžitě mě obklopila atmosféra pride – byl to skvělý pocit. 

Setkání se účastnili aktivisti*ky nejen z Polska, ale i ze Slovenska, Rumunska a Bulharska. Společně jsme mluvili o situaci v našich zemích a akcích a kampaních, kterými na ni reagujeme. Pro některé to bylo poprvé, kdy měli šanci slyšet o podmínkách v daných zemích od lidí, kteří v nich skutečně žijí, a i když to ne vždy bylo veselé, mnoho z nich se těší, až Prague Pride navštíví opět v následujícím roce. 

 

Cesty se uskutečnily za podpory nadace Friedrich Naumann Foundation for Freedom.